Baumgartner Collection Book #105: Serving Our Country


Baumgartner Collection Book #105: Serving Our Country

Below are some excerpts from the collection. To view all of the clippings, you can download the PDF or read the PDF online at archive.org.

Read more:
Download PDF
Read PDF online at archive.org

Following is a list of veterans from the 1960s-1970s referenced in Baumgartner Collection Book #105: Serving Our Country

Page # Full Name Rank Address
11 Howard H. Adams Marine Private First Class Wildwood Beach
80 Frank J. Adams Air Force Sergeant Riverside Rd.
70 John L. Adams, Jr. Navy Constructionman Bayside Rd.
33 William C. Alexander Army Private Stemmers Run Rd.
27 Edward Z. Allen Army Specialist Four Kingston Rd.
47 David E. Alves Army Private First Class Elmont Ave.
41 John J. Anderson, Jr. Air Force S-Sgt Myrth Ave.
42 Stephen M. Andrews Air National Guard Airman Harewood Park Dr.
9-29 Duane D. Arnett Marine Private Helicopter Rd.
79 Rick A. Avaritt Marine Sergeant Cornell Rd.
75 Leland Bailey Marine Lance Corporal Runway Crt.
9 Robert P. Baker, Jr. Marine Corporal Maple Ave.
37 Morgan Harold Baker, Jr. Army Private Firethorn Rd.
44 Charles R. Balderson Air Force Sergeant Right Aileron
37-38 Thomas E. Bamby Navy Boatswains Mate Second Class Crofton Rd.
43 Otis Barker Marine First Sergeant Aileron St.
29 Clifford Barnard Airman Riverside Ave.
67 Ronald E. Barr Army  Specialist Four FuselageÂ
45 Thomas Baumgartner Army Private First Class Torner Rd.
9 Nicolas O. Beal, Jr. Navy Seaman Dogwood Rd.
11 Richard A. Bean Navy Seaman Apprentice Martin Rd.
49-71 James C. Beane Army Sergeant Homberg Ave.
52 Vernon A. Behlert, Jr. Army Pvt. N. Marlyn Ave.
28 Michael I. Bell Navy Seaman Recruit Dunwich Way
78 David Joseph Bellamy Air Force Orville Rd.
59 Ronald P. Benedict Navy Seaman Clipper Rd.
44 Timothy C. Bennett Airman S. Marlyn Ave.
36 Steven Benson Marine Private First Class Stevens Rd.
77 Roger Benton Army Specialist Four Cord St.
77 Emery James Bertrand Air Force S-Sgt Middle River Rd.
60 Joseph H. Biggerman Airman Price Rd.
36 Jerry Billings Army Private Cool Breeze Dr.
71 Terry L. Bittinger Army Specialist Four Orems Rd.
39 Raymond L. Blevins Army Specialist Four Redthorn Rd.
68-69 Charles K. Blum Army Lt. Rueckert Ave.
61 Steven Bonn Army Hydroplane Dr.
37 John J.  Bonner, Jr. Navy Hospitalman Apprentice N. Marlyn Ave.
71 James R. Bopp Airman Taylor Ave.
37 Michael E. Boretsky Navy Aviation Machinist Mate Townsend Rd.
43 Lee S. Borsos Airman Second Class Essex
39 John F. Bowlin Army Specialist Four Spring Lane
60 Jerry W. Boyce Airman Rumelia Circle
75-80 R. A. Brant Marine Second Lieutenant Orville Rd.
44 Robert Douglas Breneman Marine Corps Essex
3 Wallace E. Brengle, Jr. Navy Petty Officer Second Class Lucia Ave.
5 John I. Broadwater Basic training at Parris Island Westway North
52 Michael R. Brown Airman First Class Harewood Park Dr.
53 Stephen E. Brown Marine Private First Class Harewood Park Dr.
22 Wilbert H. Bryant, III Navy Airman Middleborough Rd.
14 James M. Burden Airman Cool Breeze Dr.
9 Robert W. Burns Airman Arncliffe Rd.
72 James E. Burton, Jr. Airman Lena Lane
29 Joseph B. Bury Airman Rt. 15
80 Paul M. Bury Air National Guard Second Lt. Bay Drive
22 Edwin Wiliiam Bushmiller, Jr. Army Specialist-Four Riverside Ave.
11 James P. Cadotte Army Private First Class Beech Dr.
84 Leroy W. Caple Coast Guard Aviation Electrician Mate 2nd N. Marlyn Ave.
4 Harry W. Carnes Airman Graythorn Rd.
18 Dennis E. Carroll Marine Staff Sergeant Chase
39 Joey Carter Army Private First Class Marlyn Ave.
67 Steve Allen Casey Marine Private First Class Propeller Dr.
4 William D. Cason Seaman Apprentice Honeycomb Rd.
6 Kevin B. Catlin Marine Private Middlesex Rd.
35 John D. Cherry Navy Arncliffe Rd.
77 William D. Cline Air Force Technical Sergeant Kingsville
62 Mark A. Cole Airman Margaret Ave.
60 John W. Compton, Jr. Airman Bayner Rd.
41 Edward L. Conklin Air Force Sergeant Middlesex Rd.
24 Milton E. Corkran Navy Fireman Wynbrook Rd.
24 Ronald G. Corkran Seaman Apprentice Wynbrook Rd.
29 Norman E. Corser Navy Machinist Mate Second Class Alloy Circle
24 John P.  Cottrell Navy Seaman Arncliffe Rd.
4-44 William E. Cox Marine Lance Corporal Nicholay Way
12 Billy Cox Marine Lance Corporal Nichlow Way
34 Vaughn J. Cronauer Army Specialist Four Myrth Ave.
20 Walter H. Cross, Jr. Marine Lance Corporal Mace Ave.
25 Steve R. Culler Army Private First Class Tace Dr.
60 Wayne A. Culver Army Private Seawall Rd.
11 Tilden S. Cushing Navy Airman Apprentice Mace Ave.
26 David W. Daignault Army Major Cypress Dr.
16 Melvin G. Daniels Marine Private Orems Rd.
77 Robert E. Dasch Marine Lance Corporal Nanticoke Rd.
9-44 James Davidson Army Right Elevator
83 William A. G. Davis Navy Seaman Recruit Beech Dr.
79 Edward A. DeRuggiero Airman Oberle Ave.
87 Audrie Detorie Navy SR Country RidgeÂ
8 Donald C. Dewald Army Private Longeron Dr.
7 Ronald D. Dicicco Airman Oliver Beach
38 Shirley Mae Diehl Seaman Apprentice Barron Ave.
67 David L. Dietz Army Private First Class Masthead Crt.
62 Phillip G. Dillingham Airman Riverside Rd.
45 Sharon Ann DiPeppe Maryland Air National Guard Middleborough Rd.
45 Diana DiPeppe Maryland Air National Guard Middleborough Rd.
28 Michael G. Dison Marine Sergeant West Twin River Beach
47 Robert P. Dixon Airman Pelczar Ave.
36 Charles J. Dobry Airman Woodward Dr.
64 Richard A. Donovan Army Essex
14 Robert J. Doolittle Air Force Master Sergeant Gliden Drive
35 Jerry W. Drasal Marine Rosedale Ave.
4 David E. Drayer Marine Lance Corporal Ebenezer Rd.
45 Charles W. Duckworth Army Specialist Four Becklow Ave.
21 James J. Durika Marine PFC Nicholson Rd.
61 Martin Duzor Army Private Middleborough Rd.
61 David Eberly Army Nicholson Rd.
78 Carroll J. Eckert Navy Airman Riverside Ave.
66 Lewis C. Eder Army Sergeant Maple Ave.
6 William F. Elliott Navy Fireman Apprentice Slater Ave.
76 Ellwood E. Emkey Army Specialist Four Eastern Ave.
59 David G. Enders Seaman Apprentice Goose Neck Rd.
61 Jeffrey L. Enge Army Tack Crt.
40 John B. Eurice Coast Guard Route 16
62 Robert William Ey Airman Elsing Rd.
7 William W. Faber Air Force Second Lieutenant Holly Neck Rd.
13-34-86 Richard F. Fabrizio Navy Petty Officer Williams Ave.
35 Roger B. Fawley Army Specialist Five Riverside Ave.
65 Norman D. Feuerstein Army Specialist Four Poles Rd.
41 Robert F. Finn Air Force Master Sergeant Beech Dr.
70 Michael P. Fitch Army Private Stillwater Rd.
17 Bruce J. Fleiner Army Specialist Five Nanticoke Rd.
5 Charles E. Fletcher Signalman Seaman Apprentice Platinum Ave.
25 Charles E. Fletcher Navy Seaman Apprentice Right Rudder Crt.
19 William E. Flynn Navy Seaman Longeron Dr.
25 James W. Foard Marine Private First Class Chesaco Ave.
86 Nicholas A. Foehrkolb Army Sergeant Holly Neck Rd.
25-73 Richard V. Fonzi Navy Airman Apprentice Ballard Ave.
21 Charles W. Ford, Jr. West Point Academy Dundalk
32 George Foy, Jr. Army Private Farwind Dr.
4 Vernone E. Francis Cadet Eastern Ave.
21 Terry L. Frank Marine Pvt. Route 14
6 Robert J. Freeman Navy Seaman Apprentice Riverton Rd.
8 Kenneth W. Freeman EN3 Butternut Dr.
8 Charles Wayne Freyer Army Specialist Four Pelczar Ave.
8 Bruce Nelson Freyer Private First Class Pelczar Ave.
28 Victor T. Fruhling Navy Seaman Recruit Southorn Rd.
13 John A. Frye, Jr. Navy Seaman Daybreak Terrace
26-35 Charles J. Fuka, Jr. Army Specialist-Four Cedar Ave.
5 Lynn E. Fuller Basic training at Parris Island Marlyn Ave.
39 Lynn E. Fuller Marine Private First Class Glen Curtis Rd.
21 Frank J. Gavanti Seaman Apprentice Avenal Rd.
71 Michael Gawrych Radarman Seaman Apprentice Chilworth Ave.
65 Ronald K. Gehrman Army Private Riverside Rd.
75 Kiki M. Geis Naval Academy Midshipman Essex
23 Paul Edward Gera, Jr. Merchant Marine Leanne Rd.
14 Gary W. Gibson Army Private First Class Middlesex
9 Robert J. Gilder Marine Private Langley Rd.
39 Allen Gingerich Marine Lance Corporal Bay Court
34 Anne Marie Gintling Navy N. Stuart St.
11-20 George V. Gladden, III Marine Private First Class New Section Rd.
8 John A. Goin, Jr. Army Private First Class Lutz Ave.
59 Howard Goldsberry Army Specialist Four Redthorn Rd.
3 Douglas A. Gordon Navy Fireman Apprentice Bowlely’s Quarters Rd.
4 John R. Gos Sgt. Stemmers Run
5 Kyle W. Greearm, Jr. Basic training at Parris Island Birdrive Rd.
27 Lawrence L. Greensfelder Navy Seaman Arncliffe Rd.
16 Deborah Greer Airman Southern Rd.
42 Charles R. Greer, Jr. Army Southorn Rd.
23 Thomas L. Griffiths Marine Corporal Eastdale Rd.
76 Vernon P. Gronau Navy Electrician Mate Fireman Apprentice Neighbors Ave.
65 David W. Grover Airman Norris Lane
46 Lise M. Guay Air Force Mace Ave.
15 Helen Raynora Guyton Army Townsend Rd.
78-79 Michael K. Hagg Airman Foxcroft Ln.
66 Jeffrey L. Hale Army Private First Class Woodlynn Rd.
7-43 Robert E. Hall Army Sergeant Hilldale Ave.
74 Ronald Hall Army Specialist Five Savannah Ave.
61 Steven Ham Army West Kingsway Rd.
4 Harold W. Hamby, Jr. Repairman 2nd Class USN Crafton Rd.
11 John W. Hamilton Navy Seaman Apprentice Middleborough Rd.
79 Rusty Hamilton Navy YN-3 Taxiway Crt.
9 Gregory C. Hammond Marine Sergeant Sussex Rd.
27 Gregory C. Hammond Marine Sergeant Sussex Rd.
61 Wendell L. Hardesty Army Mulberry Ln.
9 Shelton P. Harmon Marine Private Redthorn Rd.
17 Douglass W. Harrell Airman Gyro Dr.
3-10 Richard E. Haulsee Navy Petty Officer Third Class Aldeney Ave.
9 Larry E. Hayes Army Private Westway North
61 Eddie J. Hayes Airman Townsend Rd.
22 Mark D. Haynes Navy Fireman Apprentice Cove Rd.
21 Michael W. Heinrich Seaman Apprentice Southeastern Terrace
15 Louis W. Helby, Jr. Air Force First Lieutenant Rt. 15
61 Maurice R. Helmick Army Private Chalcot Sq.
42 Robert Hettinger Army Sergeant Greenbank Rd.
73 David Hewitt Army Private Compression Crt.
49 Ronnie Hiatt Air Force Sergeant Wampler Rd.
73 Kenneth M. Hiatt Air Force Wampler Rd.
5-50 Richard G. Hill Army Staff Sergeant Stemmers  Run Rd.
9 Steve Hill Marines Right Aileron
20 Ralph Hill Marine Private Hillpine Rd.
30 Richard J. Hill Army Staff Sergeant Essex
37 Stephen H. Hill Marine Private First Class Right Aileron
47 Leo L. Himmel, Jr. Navy Redthorn Rd.
39 Gary G. Hitt Marine Private Kent Rd.
4 Calvin J. Hofstetter Boilerman 2nd class Riverside Dr.
6 Robert A. Hohman Staff Sergeant Kingston Rd.
72 James J. Holler Airman First Class Graythorn Rd.
23 James W. Hopkins Marine Private Armor Crt.
7 Jack S. Horner Marine Corporal Old Eastern Ave.
33 William W. Horner Marine Private First Class Clipper Rd.
35 Orville J. Horton Army Private First Class Propeller Dr.
8 Harold K. Hosteltler Air Force Technical Sergeant Gyro Dr.
40 Thomas R. Houck Army Sergeant Compass Rd.
8 Donald A. Huber Army Private First Class Stemmers Run Rd.
53 Walter F. Huffman Marine Lance Corporal New Section Rd.
43 Wilbert C. Hughes Army Sergeant Hilldale Ave.
71 Ernest J. Hughes Army Sergeant Margaret Ave.
9 Dondald A. Hurst Army Specialist Five Rickenbacker Rd.
4 George E. Huth PFC Redthorn Rd.
82 William Hyer Marine Private First Class Margaret Ave.
82 Willard P. Hyer Navy CT-2 Margaret Ave.
61 George Isaacs Army Essex
72 William A. Jacob Airman Shipfriend Rd.
79 Jerome M. Jacob Marine Private Middlesex Rd.
20 James J. Jacobs Army Private First Class Taylor Ave.
72 Michael L. James Navy Seaman Apprentice Gail Rd.
20 Joseph W. Jazwinski Marine Private Philadelphia Rd.
16 Glenn Johnson Army Ridgemoor Rd.
62 Steven Johnson Army Specialist Four Bird River Rd.
62 Colleen Mitchell Johnson Army Liberty Road
66 Elmer E. Johnson Army Celeste Ave.
74-80 Bryan C. Johnson Airman Air National Guard Middleborough Rd.
23 Louis Jones Marine Sergeant Middleborough Rd.
42 Preston W. Jones Air National Guard Airman Lorraine Ave.
72 Thomas D. Jones Air Force Lieutenant Seaford Ave.
59 Louis F. Jones, Jr. Marine Cpl. Middleborough Rd.
84 Louis F. Jones, Jr. Marine Private First Class Middleborough Rd.
84 George W. Jubb Navy CT-3 Stemmers Run Rd.
16 George W. Jubb Navy Petty Officer Third Class Stemmers Run Rd.
63 Matthew W. Kalb, Jr. Airman Galena Rd.
70 Walter R. Kalua Airman First Class Dorothy Ave.
33 William G. Kastner Air Force Sergeant Lance Ave.
12 Edward M. Keefer, Jr. Army Sergeant Kingston Rd.
70 Rev. Harold W. Keese Civil Air Patrol Major Fox Ridge
35 Wilson A. Keiper Air Force Chief Warrant Officer Sassafras Rd.
49 William M. Keller Air Force Sergeant Rt. 15
26 Henry L. Kershner Navy Communications Tech. 1st Class E. Midland Rd.
73 James L. Kinard Army Specialist Four Dihedral Dr.
74 Robert C. Kinser Navy Radioman Second Class Hartwait Rd.
29 David F. Klingenhofer Marine Private N. Marlyn Ave.
78 Ernest Donald Klinger Air Force Ebenezer Rd.
77 Larry Gene Knapp Army Specialist Four Carroll Island Rd.
63 Charles D. Kobal Airman Bladen Rd.
61 Martin Kolb Army Private Essex
19-37 Robert J. Kolbe Seaman Berkshire Rd.
31 Charles Kostos Army Sergeant Homberg Ave.
39 Salvatore V. Lamartina Marine Private Seneca Rd.
12-36-71 William F. Lambert Marine Sergeant Red Grove Rd.
61 Randel D. Lanham, Jr. Army Specialist Four Byway N.
9 Pressley E. Law Airman Iris Lane
27 Billy R. Lay Marine Lance Corporal Mace Ave.
22 Richard M. Leader Navy Fireman Apprentice Riverwood Rd.
38 Gerald L. Leahey Air Force Sergeant Earhart Rd.
70 Charles J. Leggore Navy Airman Delaward Ave.
27 Charlotte J. Lentz Army Second Lieutenant Philadelphia Rd.
9 Larry Lethcoe Army Gilder
6 Alan W. Lewis Marine Lance Corporal Poles Rd.
10 Alan W. Lewis Marine Lance Corporal Poles Rd.
10 Douglas N. Lewis Marine Private Poles Rd.
35 Clifton K. Lewis Marine Gunnery Sergeant S. Marlyn Ave.
41 Clifton K. Lewis Marine Gunnery Sergeant Marlyn Ave.
8 Robin D. Lippencott Airman First Class Turkey Point Rd.
76 Thomas H. Little Army Private First Class Alcock Rd.
10 Dennis L. Littlejohn Navy Seaman Apprentice Margaret Ave.
14 Paul M. Litzau Marine Private First Class Riverwood Rd.
37 Patricia A. Lloyd Airman Lutz Ave.
11 Ronnie John Loeffler Army Shore Rd.
19 James W. Long, Jr. Seaman Apprentice Turkey Point Rd.
48 Roert E. Long, Jr. Navy Airman Recruit Middleborough Rd.
84 Brian L. Lovejoy Navy Airman Apprentice Coralthorn Rd.
7 Walter Lee Lurz Army Specialist Fourth Class Middle River
4 Raymond T. Lurz, Jr. PFC Dunwich Way
11 Morris K. Lyons Marine Private Walkway Crt.
27 Thomas F. Maher, Jr. Army Sergeant First Class Firethorn Rd.
12 Raymond W. March Marine Corporal Riverside Dr.
77 William F. Markwordt, Jr. Navy Gunners Mate Second Class Galena Rd.
21 Jimmy J. Martin Navy Petty Officer First Class Riverside Rd.
66 William S. Mathis, Jr. Seaman Eastern Blvd.
6 Harvey P. McCain Marine Sgt. Maryland Ave.
49 Harney Ruben McCain Marine Maryland Ave.
34-48 Horace N. McCarter Air Force Sergeant Essex Ave.
82 William A. McGainey Airman Maryland Ave.
8 James L. McGuigan Marine Lance Corporal Glen Curtis Rd.
22 Walter D. McKissick Navy Fireman Apprentice Avenal Rd.
75 Ronald W. McNamara Naval Academy Midshipman Essex
33 David Meilhammer Army Specialist Five Stemmers Run Rd.
7 David L. Messenger, Jr. Staff Sergeant S. Orn Rd.
64 William Earle Meyers, III Army Vailthorne Rd.
70 William D. Michael Airman Woodlynn Rd.
13 Richard S. Miciche Navy Seaman Middlesex Rd.
84 Robert P. Miles Navy Seaman Middlesex Rd.
9 Gary W. Miller Army Private Bowlely’s QuartersÂ
29 Raymond Miller Marine Lance Corporal Propeller Dr.
71 Marlin L. Miller Army Specialist Four Left Wing Dr.
3-18 Lonnie W. Mitchell Army Specialist Four Kinwat Ave.
35 Leo C. Mitchell Air Force Technical Sergeant Wampler Rd.
80 Michael S. Mitchell Airman Control Crt.
47-78 John E. Moody Navy Aviation Machinist Mate Second Class Gail Rd.
78 John E. Moody Navy Aviation Machinist Mate 2nd Class Gail Rd.
40 Gordon E. Moore, Jr. Army Private First Class Avenal Rd.
45 Gordon E. Moore, Jr. Army Private First Class Doolittle Rd.
23 William M. Morley Army Pvt. Riverside Dr.
43 James C. Morrison Army Private Riverside Dr.
3 Raymond Murphy Army Specialist Four Grovethorn Rd.
38 Robert M. Murphy Army Sergeant Helicopter Dr.
12 William T. Murray Airman Langley Rd.
5 William Nails Basic training at Parris Island Mace Ave.
29 Gary L. Newton Navy Seaman Recruit Riverthorn Rd.
10 Allen D. Nickles Marines Arncliffe Rd.
21 James A. Nida West Point Academy Essex
40 William W. Nida Army Private First Class Orville Rd.
12 John J. Niemyer Marine Second Lieutenant Schotts Rd.
59 Jeffrey W. Niemyer Airman Schotts Rd.
21-27 Robert D. Nitz Seaman Apprentice Southeastern Terrace
39-46 Barry D. Noe Marine Lance Corporal Maple Ave.
10 Henry J. Nooft Marines Pvt. First Class Back River Neck Rd.
14 William M. Norton Navy Airman N. Marlyn Ave.
59 Pamela J. Novik Air Force Sergeant Dark Head Rd.
64 Charles R. Nunn, Jr. Navy Alconbury Rd.
14-28 Dale K. O’Day Navy Ensign Stuart Ave.
61 Michael O’Day Army Private Lambson Rd.
59 Leonard E. Olsen Navy Seaman Eastdale Rd.
4 Danny Organt PFC Stephen Dr.
4 Jerry Organt Sp. 4 Stephen Dr.
44-73 Stephen J. Osment Army Private First Class N. Stuart St.
6 Larry D. Overman Navy Seaman Middlesex Rd.
23 Larry D. Overman Navy Seaman Middlesex Rd.
29 Michael C. Owens Marine Essex
5 James R. Passauer Marine Corporal Stuart St.
22 Anthony R. Passauer Navy Seaman Apprentice Middleborough Rd.
41 James R. Passauer Marine Lance Corporal N. Stuart St.
37 Henry C. Peden, Jr. Air Force Staff Sergeant Larkspur Lane
28 Ralph R. Peterson Air Force A1C Bird River Rd.
28 Shelby D. Peterson Air Force A3C Bird River Rd.
12 James E. Pettaway Navy Airman Shipfriend Rd.
84 William A. C. Pfarr, Jr. Navy Airman Dark Head Rd.
26 Craig A. Phillips Navy Airman Rickenbacker Rd.
73 Giovanni Pierorazio Army Specialist Four Essex
5 John E. Pitts Marine Corporal New Jersey Ave.
20 John Prasch Army Private Wolbrook Rd.
79 George Scott Prince Army Private Cape May Rd.
77 John N. Pussler Army Specialist Four Leanne Rd.
40 Raymond E. Pusz Army Private First Class Wampler Rd.
65 Terry S. Ratliff Airman Lannerton Rd.
6 Henry Rayner, Jr. Army Private Homberg Ave.
29 David P. Renshaw Marine Lance Corporal Gail Rd.
82 David M. Rice Coast Guard Hosp. Corpsman 2nd Class Foxchase Rd.
47 Charles T. Richardson Army Private Turkey Point Rd.
65 Steven A. Richardson Army Private Turkey Point Rd.
32 John A. Riley Army Specialist 5 Essex
76 James W. Riley Army Private First Class Norris Lane
83 Charles B. Riley Coast Guard Seaman Apprentice Old Eastern Ave.
7 John W. Ritterman Army Private Arncliffe Rd.
59 John A. Ritz Navy Petty Officer Third Class Redthorn Rd.
21 John A. Ritz Seaman Redthorn Rd.
38 Michael Roark Navy Lance Corporal Southorn Rd.
36 Thomas L. Robertson, Jr. Marine Lance Corporal Race Rd.
21 Ralph L. Robinson Seaman Apprentice Harrison Pt. Rd.
59 James M. Roesner Navy Seaman Bird River Rd.
27 David T. Rowe Marine Sergeant Philadelphia Rd.
15 Benjamin B. Rudder Seaman Pelczar Ave.
37-41 Thomas L. Rudolph Army Specialist Four Yawmeter Dr.
13 Kevin G. Ruhl Marine Private Route 16
67 Ralph F. Rumpf Air Force Hawthorne Rd.
25 Robert E. Rupkey Navy SKSN Brunswick Rd.
70 Joseph Sabadish Navy Fireman Apprentice Wilson Point Rd.
20 Richard E. Sager Marine Private First Class Compass Rd.
66 Allen Salisbury Army Specialist Four Compass Rd.
70 Kenneth C. Sampson Army Private First Class Stemmers Run Rd.
6 Robert J. Sanders Army Private First Class Gyro Dr.
20 Jack D. Sandlass Airman Tace Dr.
12 Robert J. Schmidt Air Force Master Sergeant Kenwood High graduate
35-41 Thomas M. Schmidt Army Specialist Five Arncliffe Rd.
46 Frank A. Schmidt Marine Staff Sergeant Hawthorne Rd.
22-24 Francis M. Schmitz, III Seaman Apprentice N. Marlyn Ave.
40 Robert W. Schweitzer Army ROTC Turkey Point Rd.
28 Thurman C. Scott, Jr. Marine Private Howard Ave.
86 Richard L. Seipp Navy Petty Officer Second Class Dogwood Rd.
36 Van W. Sharp Marine Private Maple Ave.
43 Anthony Lee Shaw Army Specialist Middlesex Rd.
60 William R. Sheckelles, Jr. Airman Turkey Point Rd.
78 Talbert W. Shepke Navy Chief Boatwainsmate Essex
21 Jeffrey C. Shipley Navy Fireman Apprentice Hawthorne Rd.
24 Carl Shipley, Jr. Army Private Kinwat Ave.
12 David L. Sibley Army Specialist Four Lannerton Rd.
15 Phillip Simmons Army Essex
21 Edward J. Sisselberger Marine Pvt. Poles Rd.
42 Andrew Slagenweit Air Force Margaret Ave.
39 Louis M. Slowik, Jr. Marine Private Oakland Ave.
67 Bernard J. Smink Army Private Dartford Rd.
13 Jerry L. Smith Marine Pvt. First Rd.
36 William P. Smith Army Private First Class Pulaski Hwy.
44 Thomas E. Smith Air Force Airman First Class Beacon Rd.
70 Melvin F. Smith Navy Airman Arncliffe Rd.
80 Patrick Smith Air National Guard Sergeant Edisto Way
61 Larry I. Snell Army Boilerman Cape May Rd.
63 Charles E. Snyder Airman Bladen Rd.
29 Keith W. Somers Marine Essex
40 Quentin L. Sparks Air Force Master Sergeant Tupelo Place
11 Allan L. Sprecher Navy Airman Apprentice Williams Ave.
64 Harry J. Sprole, Jr. Army Langley Rd.
15 Lester A. Squires Airman Third Class Yawmeter Dr.
26 Roland H. St. Germain, Jr. Navy Electrician Fireman Apprentice Third Rd.
63 Jerry R. Staeheli Airman Ridgemoor Rd.
79 Dennis C. Stapleton Marine Lance Corporal FuselageÂ
16-37 Robert F. Stevenson Navy Seaman Terrace Rd.
66 Perry J. Stewart Army Private Hopewell Ave
66 Danny W. Stinson Army Specialist Five Hydroplane Dr.
9 Jimmy Stone Army 1 Yawmeter
49 James L. Stoots Army Private Marlyn Ave.
76 James L. Stoots Army Private N. Marlyn Ave.
14-40-53 Lester E. Stuck, Jr. Navy Hospital Corpsman 2nd Class Riverside Dr.
86 John R. Stull Airman Compass Rd.
22 Darryl M. Sullens Airman First Class Hopewell Ave
72 Carole Sullens Army Private First Class Hopewell Ave
74 Darryl M. Sullens Air Force Sergeant Hopewell Ave
63 Darryl M. Sullens, Jr. Air Force Sergeant Hopewell Ave
61 Keith Sullivan Army Old Eastern Ave.
47 Timothy G. Surguy Marine Private Route 16
26 Donald R. Suter Army Specialist-Five Compass Rd.
10 Robert G. Sutton Airman First Class Holgate Dr.
6 James F. Sweeney Army Staff Sergeant S. Marlyn Ave.
3 Ronald T. Sweet Navy Fireman Tred Avon Rd.
44 Marvin E. Switzer Army S-Sgt. Orville Rd.
13-19 Edward J. Szymanski Marine Private Right Wing Dr.
15 Niel G. Taylor Army Specialist Four Essex
17 Ronald L. Taylor Army Chief Warrant Officer Route 14
25 Thomas J. Taylor Army Sergeant Alder Dr.
43 Wayne D. Tepper Army Private First Class Westway North
29 Larry L. Testerman Marine Essex
22 Stephen Thacker Airman First Class Strut Crt.
3 Charles F. Thomas Marine Lance Corporal Southorn Rd.
15 Freddie S. Thomasson Army Mace Ave.
54 Leonard H. Tilden, Jr. Air Corps Staff Sergeant Hewitt Way
77 Richard E. Tobash Marine Corporal Gyro Dr.
4 John H. Townsend Marine Pvt. Middlesex Rd.
86 Leonard F. Treat Marine Private First Class Essex
50 Ford E. Tretton, Jr. Army Specialist Five Denton Rd.
17 Vincent J. Tucciarella Navy Airman Margaret Ave.
9 Jimmy Turnbull Army Right Aileron
6 Charles C. Twyford Marine Sgt. Maple Ave.
35 Frank R. Valenti Army Specialist Four Virginia Ave.
77 Lawrence J. Vazalis Marine Private First Class Coralthorn Rd.
29 Joseph J. Verch, Jr. Marine Private N. Hawthorn Rd.
9 Dicky Vinson Army Private Helicopter Rd.
47 Frederick J. Walker Air Force Staff Sergeant Beech Dr.
47 Darwin W. Walter Navy Personnelman 2nd Class Martin Rd.
39 James D. Warble Marine Private Old Eastern Ave.
10 Russell Warren Navy basic training Hyde Park Rd.
22 Charles R. Warren Navy Fireman Apprentice Hyde Park Rd.
37 Dennis A. Warren Army Private Redthorn Rd.
66 Dennis A. Warren Army Specialist Four Redthorn Rd.
11 Jerome P. Warrener Air Force Sergeant Arncliffe Rd.
35 C.F. Weatherstine, Jr. Army Private Helena Rd.
61 Harold Webb Army Private Baron Pl.
65 James A. Welsh Arny Specialist Four Silver Ave.
84 James A. Welzenbach Navy Seaman Thomas Ave.
50 William Werner Army Specialist 5th Class Patapsco Ave.
50 Glenn Werner Marine Private First Class Patapsco Ave.
9 Eugene Wheatley Army Mace Ave.
6 Albert L. Whetzel Marine Private Rosedale Ave.
41 Alan E. Whetzel Marine Lance Corporal Stemmers Run
76 John G. Whiteside Navy Engineman Third Class Nicholson Rd.
21 Philip P. Wieczynski Coast Guard Cadet Weyfield Crt.
6 John W. Wilkins Army Specialist Four George Ave.
9 Bruce H. Wilkins Marine Private First Class Route 16
10 James Williams Navy Galena Rd.
10-24 Robert L. Williams Navy Seaman Apprentice Galena Rd.
75 Donald T. Williams Army Staff Sergeant Riverthorn Rd.
37 Kurt T. Wilson Seaman Apprentice Arncliffe Rd.
48 Vernon James Wilson, Jr. Navy SN Gyro Dr.
33 Michael A. Winchester Airman Gough St.
44 Thomas G. Winner Army Specialist Four Woodrow Ave.
63 Elmer L. Wittman, III Airman Turkey Point Rd.
82 Robert W. Wolf, Jr. Marines Homberg Ave.
53 George Archer Wood Army Back River Rd.
40 Vernon L. Woodruff Navy Yeoman Seaman Arncliffe Rd.
82 Debra L. Wrightson Air Force Firethorn Rd.
49 Roger L. Wyckoff Navy Fireman Route 1
9 William Zajdel SN-S 3  Army S. Marlyn Ave.
26 Paul A. Zinchook Army Specialist-Four George Ave.
21 Charles E. Zulauf, III Merchant Marine Academy Montrose Ave.
8 Peter Zuromski, Jr. Army Specialist Four Arncliffe Rd.

2017 Holiday Tree Lighting

Essex Community Tree Lights Up the Night

By Devin Crum (East County Times, 12/2017)

Community leaders, elected officials and residents of Essex and Middle River gathered Saturday, Dec. 9, for what has become a grand event in recent years – the lighting of the community tree at the Heritage Society of Essex and Middle River in Essex.

Feelings of warmth and community were evident as the tree was lit even though the weather was snowy and cold. And many in attendance agreed that the tree looked even more beautiful with its dusting of snow.

Sam Weaver, owner of Weaver’s Marine Service, again donated this year’s tree, a 27-foot spruce which is three feet taller than last year’s.

Weaver, Cliff O’Connell of Cliff’s Hi-Tech and Cliff’s Direct Effect, and workers from Baltimore County combined their efforts to deliver and install the tree at the Heritage Society museum at 516 Eastern Blvd. And O’Connell, Back River Restoration Committee volunteers and others all helped to decorate the giant tree.

Joining the crowd on behalf of Governor Larry Hogan was Maryland’s deputy secretary of state and Essex resident, Luis Borunda, who remarked that the Heritage Society’s tree lighting is an excellent community tradition that helps – along with the snow – to put all into the holiday spirit.

Also in attendance were State Delegates Robin Grammer, Bob Long and Ric Metzgar and County Councilman Todd Crandell – all of whom represent Essex – as well as Del. Pat McDonough, who is running for Baltimore County Executive.

Crandell noted his awe at the size and beauty of the tree, along with the size and energy of the crowd gathered. He said although he is from Dundalk, “Essex is doing it better” when it comes to community Christmas trees.

Guests were also treated to cookies, tours and visits with Santa.